دسته بندی تحقیقات بر حسب هدف

دسته بندی تحقیقات بر حسب هدف

تحقیقات بر حسب هدف به سه دسته تقسیم می شود: بنیادی، کاربردی ، تحقیق و توسعه (سرمد، بازرگان و حجازی،1393، 79).

تحقيقات بنيادى

هدف اساسی تحقیقات بنیادی، آزمون نظریه ها،تبیین روابط بین پدیده ها و افزودن به مجموعه دانش موجود در یک زمینه خاص است .

تحقیقات بنیادی، نظریه ها را بررسی کرده، آن ها را تایید ، تعدیل یا رد می کند. با تبیین روابط میان پدیده ها، تحقیق بنیادی به کشف قوانین و اصول علمی می پردازد. با این اهداف، تحقیقات بنیادی در صدد توسعه مجموعه دانسته های موجود درباره اصول وقوانین علمی است.

برخی از مشخصات تحقیقات بنیادی بدین شرح است:

  • تحقیقات بنیادی وقت­گیر بوده و برای کشف مجهول نیاز به زمان طولانی دارد.
  • تحقیقات بنیادی هزینه ­بر است و احتیاج به منابع مالی زیاد دارد.
  • تحقیقات بنیادی معمولاً به وسیلۀ مراکز علمی و دانشگاهی انجام می­شود، زیرا مأموریت اصلی آنها توسعه قلمرو معرفتی بشر است.

تحقیق کاربردی

همانطور که اشاره گردید تحقیقات علمی بر اساس هدف شامل تحقیق کاربردی نیز می شود. هدف تحقیقات کاربردی توسعه دانش کاربردی در یک زمینه خاص است. به عبارت دیگر تحقیقات کاربردی به سمت کاربرد عملی دانش هدایت می شود. تحقیقات کاربردی تحقيقي است که به منظور حل یک مشکل يا معضل خاص انجام مي گيرد. این نوع تحقیق با استفاده ازیافته هاى تحقیقات بنیادى در صدد حل مشکلات گوناگون بر مى آید. به عبارت دیگر، در تحقیق کاربردى، محقق یافته هاى تحقیق بنیادى را در صحنه عمل مى آزماید، بنابراین تحقیق کاربردى بر خلاف تحقیق بنیادى که جنبه نظرى دارد، بیشتر به سمت پدیده هاى واقعى و مـسـایـل عملى معطوف است.

تحقیق و توسعه

در ادامه بیان می گردد که تحقیقات علمی بر اساس هدف شامل تحقیق و توسعه نیز می باشد. تحقیق و توسعه، تحقیقاتی هستند به منظور تدوین و تشخیص مناسب بودن یک فراورده آموزشی ( طرح ها، روش ها و برنامه های درسی) .

هدف تحقیقات تحقیق و توسعه، تدوین یا تهیه برنامه ها، طرح ها و امثال آن است. به طور کلی هدف این تحقیقات توسعه و بهبود روش­ها، ابزارها، کالاها یا ساختارهاست و به همین دلیل در زمرۀ تحقیقات کاربردی قرار می­گیرند. این نوع تحقیق نوعاً خصلت محلی و موضعی دارد و معمولاً خاصیت تعمیم­ پذیری زیادی ندارد.

تحقیقات بر حسب هدف از مباحث بسیار مهم در تقسیم بندی روش های تحقیق می باشد.

با خواندن روش تحقیق در این سایت ، روش تحقیق مقالات خود را مشخص کنید. به دیگر مقالات محبوبه منتظرعطایی مراجعه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط